Kur jeni shtatzënë keni nevojë për më shumë ujë sesa një person mesatar në mënyrë që të formoni lëngun amniotik, të prodhoni gjak shtesë, të ndërtoni inde të reja, të mbani lëndë ushqyese, të përmirësoni tretjen si dhe të largoni mbeturinat dhe toksinat. Këtu janë vetëm disa nga përfitimet e qëndrimit të hidratuar gjatë shtatëzanisë tuaj:

 • Zvogëlon konstipacionin / hemorroide
 • Zvogëlon ënjtjen
 • Lëkurë e butë
 • Rrit energjinë
 • Ju mban më të freskët
 • Ul rrezikun e infeksioneve të traktit urinar
 • Ul rrezikun e lindjes së parakohshme

 

Rekomandohet të pini 8-12 gota ujë në ditë, ose 2 – 3 litra. Nëse vajtiet tuaja në banjë janë të shpeshta dhe urina juaj është e zbehtë ose pa ngjyrë, ju jeni në rrugën e duhur.

 

Nëse keni vështirësi të pini mjaftueshëm ujë çdo ditë, këtu janë disa këshilla për të ndihmuar në parandalimin e dehidrimit:

 1. Shtoni fruta të tilla si limona, qitro dhe mjedër të ngrirë në ujin tuaj.
 2. Shmangni kafeinën.
 3. Rritni marrjen tuaj të frutave dhe perimeve (ata gjithashtu kanë ujë!).
 4. Qumështi, lëngu, uji i gazuar, çaji dhe supat, të gjitha vlerësohen si konsum i ujit ose

   lëngjeve.

 1. Dëgjoni trupin tuaj; pini mjaftueshëm lëngje.
 2. Pini mjaftueshëm lëngje që urina juaj të jetë e pangjyrë ose e verdhë e lehtë
 3. Qëndroni larg nxehtësisë. Ushtrohuni brenda shtëpisë, herët ose padite.
 4. Rritni konsumimin e lëngjeve kur rritni nivelin e aktivitetit tuaj.

 

Dehidratimi gjatë shtatëzënësisë mund të rezultojë në simptoma të lehta deri në komplikacione serioze.

 

Shenjat e dehidrimit

 • Mbinxehja e nënës
 • Dhimbje koke / plogështi
 • Urinë e errët ose e përqendruar

 

Komplikacione serioze

 

 • Lëngu i ulët amniotik
 • Gurët në veshka
 • Ënjtje
 • Defekte te lindjes
 • Infeksione të traktit urinar të cilat mund të çojnë në lindje të parakohshme

 

 Hidratimi në mënyrë konstante gjatë shtatëzanisë, përveç përfitimeve të shumta,  është gjithashtu thelbësor për shëndetin e foshnjës tuaj.

 

EFSA (Autoriteti Europian i Sigurisë Ushqimore) – 2020

 

Water Boutique – Ku ka ujë jemi ne…..

Lër një koment

en_USEnglish